a
Miejskie Przedszkole nr 3 w Zielonej Górze

  HISTORIA WSPÓŁPRACY POLSKO - NIEMIECKIEJ

Od 1997 roku współpracujemy z Przedszkolem Euro-Kita e.V. z Frankfurtu n/O oraz Samorządowym Przedszkolem nr. 3 w Słubicach. Spotkania nasze są uroczystościami typowo dziecięcymi, które dają wiele radości, przeżyć, doświadczeń. Wspólnie poznajemy wiele ciekawych miejsc naszego regionu, jak również regionu naszych przygranicznych sąsiadów.

  Zabawy w ośrodku Rekreacji i Sportu w Drzonkowie.

         

  Wspólne chwile w Ośrodku Etnograficznym w Ochli.

         

  Zabawy na terenie naszej placówki.

         

  Nasze wyjazdy do Frankfurtu.
  Zwiedzamy Frankfurt, wspólne zabawy w niemieckim przedszkolu.

         

  Zabawy w Ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Helensee.

         

  Ośrodek Ekologiczny w Mullerose.

         

  Wspólne zabawy w Słubicach.

         

  Wycieczka do Sprewaldt (Niemcy) - 15 maj 2001 r.

Starszaki zostały zaproszone do zaprzyjaźnonego przedszkola z Frankfurtu n/O i Słubic. Wspólnie wyjechaliśmy do Sprewaldtu. Wrażeniami z wycieczki dzieci podzieliły się z panią redaktorna łamach Gazety Lubuskiej. Wspomnieniami są wspólne zdjęcia na gondoli.
  Festyn Dziecięcy w Przylepie - gościmy u siebie dzieci z Niemiec.

6. czerwca odbył się Festyn Dziecięcy na lotnisku w Przylepie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, wspólnie z zaproszonymi dziećmi z Frankfurtu n/O i Słubic. Dzieci miały okazję poznać różne typy samolotów, zwiedzić hangary, obejrzeć startujące i lądujące samoloty oraz pojeździć bryczką. Wszyscy wspaniale bawili się przy muzyce mechanicznej w pląsach i tańcach prowadzonych przez wodzireja. Zabawy zakończyły się wspólnym grillowaniem. Była tez okazja do prób dialogu w języku niemieckim, gdyż wszystkie dzieci naszego przedszkola kończą pierwszy rok nauki języka niemieckiego. Oto zdjęcia z festynu dziecięcego.


         

         

  Urodzinowe przyjęcie Misia Uszatka w Słubicach - 2001 rok

We wrześniu 2001 r. odwiedziliśmy przedszkolaków z Frankfurtu n/O i Słubic. Uczestniczyliśmy w urodzinowym spotkaniu Misia Uszatka. Był tort, zabawy i słodycze.

         

  Wycieczka do Berlina 2002 r.

W dniu 15 maja 2002 r. skorzystaliśmy z zaproszenia na przyjazd do Niemiec, na wspólną wycieczkę z dziećmi słubickimi i frankfurckimi do Berlina. Wyjazd nastąpił o godz. 6 rano. Autokary niemieckie bardzo podobały się, zwłaszcza chłopcom. Zwiedzaliśmy Berlin: Bramę Brandenburską, Departament Europejski. Wiemy, gdzie znajduje się Ambasada Polska. Następnym punktem wycieczki był pobyt w ogrodzie zoologicznym, w którym obejrzeliśmy wiele rzadko spotykanych zwierząt. Byliśmy też w ogrodzie zabaw dziecięcych, gdzie skorzystaliśmy ruchowo z ciekawych kącików i urządzeń, które bardzo podobały się dzieciom. Podczas wycieczki nie zabrakło też lodów i słodyczy. Już w przedszkolu słubickim zjedliśmy obiado - kolację, pożegnaliśmy się i wyruszyliśmy do Zielonej Góry. Po 1,5 godzinnej jeździe ze śpiewem dotarliśmy o godz. 21. na al. Niepodległości, gdzie na swoje pociechy czekali rodzice. Prosimy obejrzeć zdjęcia.


         

         

  Mali przyjaciele z Niemiec i Słubic w Polsce - 17. 09. 2002 r.

Pragnąc zrewanżować się naszym przygranicznym przyjaciołom i pokazać kawałeczek Polski, Zieloną Górę i okolice - zaplanowaliśmy wspólny Dzień Dziecka w Ośrodku Etnograficznym w Ochli. Impreza została sfinansowana przez Unię Europejską, ze środków Funduszu Phare Euroregion "Sprewa - Nysa - Bóbr". Ze względów organizacyjnych pobyt gości w Polsce odbył się we wrześniu. Oto jak przebiegał ten miły dzień. Rano powitaliśmy gości śniadaniem i wyruszyliśmy autokarami do Skansenu. Atmosfera podczas przejazdu była radosna. Spontanicznie pojawiały się rozmowy oraz piosenki, wykonywane w języku polskim i niemieckim. Wszystkie nasze dzieci uczą się już drugi rok niemieckiego, popisywały się więc tym, co już umieją. Do Skansenu przybyła też zaproszona przedstawicielka Euroregionu "Sprewa - Nysa - Bóbr" pani Iza Strzeszewska, którą serdecznie powitaliśmy. Dzieci oprócz zwiedzania starych domostw miały możliwość uczestniczenia w zajęciach warsztatowych: wyrobie masła, wykonaniu wycinanek, które później przyozdobiły szatnię w przedszkolu. Zabawy sportowo - taneczne odbyły się w sali sportowej w Ośrodku Pięcioboju Nowoczesnego w Drzonkowie, ze względu na deszczową pogodę. Dzieci zwiedziły też stajnie z końmi, pływalnie, strzelnicę sportową i halę szermierki. W drodze powrotnej zdążyliśmy zwiedzić zielonogórską PALMIARNIĘ, która bardzo podobała się gościom zza Odry. Dzień zakończyliśmy wspólnym obiadem w przedszkolu.


         

         

  Urodziny "Misia Uszatka" 2002 r.

Urodziny "Misia Uszatka" to coroczna tradycja Samorządowego Przedszkola nr. 3 w Słubicach. Na tę imprezę zostaliśmy ponownie zaproszeni. 17 października 2002 r. wyruszyliśmy autokarem, do Słubic, gdzie czekały nas tańce i urodzinowy tort. Odwiedziliśmy również naszych kolegów z Frankfurtu. Wspomnienia z wspólnych zabaw i kontaktów zostaną długo w pamięci.

  Wycieczka do Parku Dinozaurów w Niemczech

6. maja 2003 roku zostaliśmy zaproszeni przez dzieci z Frankfurtu n/O na wspólną wycieczkę DO KLAINWELKA - PARK DINOZAURÓW. Wczesnym rankiem przekroczyliśmy granicę polsko- niemiecką, gdzie czekały na nas dwa autokary. Dalej wspólnie z dziećmi z niemieckimi pojechaliśmy w głąb Niemiec. Zwiedziliśmy Park Dinozaurów pełen figur wymarłych zwierząt, które wydawały swoiste głosy. Dowiedzieliśmy się w jakich czasach dinozaury żyły, co stanowiło ich pokarm, jakie były olbrzymie. Postanowiliśmy także pokonać Tor Przeszkód, który składał się z zawieszonych sznurów i belek na dużej wysokości. Zadanie to wykonały tylko najodważniejsze dzieci i panie, gdyż był bardzo trudny. Następnym zadaniem było poznanie i przejście dzieci przez labirynt, z którego znaleźć wyjście nie było łatwą sprawą. Dzieci bawiły się także na placu zabaw w parku. Do Zielonej Góry wróciliśmy o godz. 22.30, gdzie pod przedszkolem czekali stęsknieni rodzice. Wspomnienia pozostały w pamięci, ale również na zdjęciach.


         

         

         

  Festyn Dziecięcy w Przylepie 2003 r.

Podtrzymując miłą współpracę z zaprzyjaźnionymi przedszkolami zorganizowaliśmy Festyn Dzięcięcy na lotnisku 2003 - w Przylepie k/Zielonej Góry. 2 czerwca 2003r. z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka podejmowaliśmy gości na lotnisku. Zwiedzaliśmy hangary z samolotami, szybowcami i lotniami. Dzieci poznawały wyposażenie samolotów poruszając się wewnątrz samolotów, siedząc w kabinach. Następnie przyszła pora na posiłek. Bardzo smakowała kiełbaska z grilla, słodkie pieczywo i napoje. Siedzieliśmy na kocach pod sosnami, kto miał ochotę pląsał z wodzirejem w takt dyskotekowej muzyki. Inne dzieci grały w piłkę, zbierały okazy przyrodnicze, podglądały konie ze stadniny na wybiegu. Wszystkim dzieciom udało się skorzystać z przejażdżki bryczką po lesie i murawie lotniska. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


         

         

  Studentka z Berlina

W terminie 1.09.2003 - 20.02.2004 r. przebywała w naszym przedszkolu na półrocznej praktyce pedagogicznej praktykanka ze szkoły Frobel-Pestalozzi-Haus z Berlina - Dorothea Hinz. Prowadziła ona dodatkowo nieodpłatne zajęcia w języka niemieckiego dwa razy w tygodniu we wszystkich grupach wiekowych.


         

         

  Wycieczka do Słubic i Frankfurtu - 15. 10. 2003 rok

W dniu 15.10.2003 r. Najstarsze dzieci z naszego przedszkola wyjechały na wycieczkę do Słubic i Frankfurtu n/O. Okazją do wyjazdu były 34 Urodziny Przedszkola im. Misia Uszatka w Słubicach. Po przekazaniu urodzinowych prezentów, m. in. własnoręcznie wykonanych kwiatków,wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie teatralne. Wyjazd ten był tez okazją do przekroczenia granicy naszego państwa, dla wielu dzieci pierwszą w życiu. Odwiedzielismy zaprzyjażnione przedszkole "Euro-Kita" we Frankfurcie. Dzieci oprócz wspólnych zabaw w przedszkolu miały okazję popisać się znajomościa języka niemieckiego przed dziećmi niemieckimi i pracownikami tegoż przedszkola. Pełna wrażeń "polska wycieczka" wracała promenadą nadbrzeżną, gdzie zapoznała się m. in. z zegarem słonecznym i wspaniałym placem zabaw. Starszaki marzą o ponownej takiej wycieczce, która nastąpi najprędzej przed wakacjami.


         

         

  Dni niemieckie w Zielonej Górze - 2-9. 10. 2003 r.

Grupa starszaków w dniu 7.10.2003 r. wzięła udział w Święcie Zjednoczenia Niemiec i wystąpiła w popisach znajomości języka niemieckiego w Sali Dębowej Biblioteki Wojewódzkiej im. K. C. Norwida w Zielonej Górze. Nauczycielką prowadzącą ten język w naszym przedszkolu jest obecnie mgr Beata Przymusińska. Dzieci z tej grupy uczą sie języka niemieckiego od czterech lat, tj. od grupy Maluszków. Dzieci prezentują duży zasób słownictwa, zwrotów oraz zabaw i piosenek w języku niemieckim. Dzieci uczestnicząc tym w przeglądzie miały możliwość obejrzenia przedstawień w jęz. niemieckim w wykonaniu uczniów zielonogórskich przedszkoli i szkół.


         

  Wizyta pedagogów z Pestalozzi-Frobel-Haus z Berlina w Miejskim Przedszkolu nr.3 w Zielonej Górze

Dnia 25.11.03 w Miejskim Przedszkolu nr. 3 w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej z udziałem pedagogów z Niemiec, ze szkoły zawodowej dla nauczycielek, tj. z Pestalozzi-Frobel-Haus z Berlina. Gościliśmy dyrektorkę szkoły panią Annegret Lauffer-von Reiche oraz opiekunkę niemieckiej praktykantki, odbywającej praktykę w naszym przedszkolu - panią Heidrun Schmidt. Spotkanie dotyczyło pobytu praktykantki Dorotei Hinz w naszej placówce na półrocznej praktyce(1.09.2003r.-15.02.2004r.) oraz wymiany doświadczeń, dotyczących realizacji praktyk studenckich w Niemczech i Polsce. W dniu 26.11. 2003 r. Nauczycielki z Berlina uczestniczyły w zajęciach z dziećmi we wszystkich grupach wiekowych, wizytując swoją praktykantkę.


         

  "Spotkanie z Mikołajem" w Drzonkowie - 8 Grudzień 2003 rok

W grudniu zorganizowaliśmy wspólne spotkanie z Mikołajem dla starszaków ze Słubic i Frankfurtu n/O oraz dla wszystkich przedszkolaków z naszego przedszkola. Impreza odbyła się w Ośrodku Rekreacji i Sportu w Drzonkowie. Po zwiedzeniu obiektów sportowych i stadniny koni dzieci obejrzały program w konwencji zabawy teatralnej pt. "Magiczna choinka czyli gdzie jest Mikołaj?" Był to teatrzyk w wykonaniu aktorów: Sławomira Krzywiźniaka i Małgorzaty Wower z teatrzyku "Guliwer". Dzieci zaproszono także do zabaw sprawnościowych, tańców integracyjnych, rozwiązywania zagadek słowno-muzycznych oraz konkursów. Następnie odbyło się spotkanie z Mikołajem, który wręczył dzieciom paczki. Dzieci miały okazję porozmawiać i śpiewać po niemiecku oraz po polsku, jadły wspólnie posiłki. Po obiedzie wszystkie dzieci wysłuchały koncertu Filharmonii Zielonogórskiej pt. "W karnawałowym nastroju..."


         

         

         

  Powitanie Wiosny 2004r.

Dzieci z Niemiec i Polski wzięły udział we wspólnych warsztatach plastycznych w Domu Harcerza, "podchodach" po zielonogórskim Parku Tysiąclecia oraz w poszukiwaniu Pani Wiosny, którą odnaleziono w parku przyprzedszkolnym. Wiosnę powitano śpiewem, pląsami, słodkim poczęstnkiem.
  Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Ochli oraz wspólne zabawy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka - 1 czerwiec 2004 rok

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka zorganizowaliśmy pobyt naszych dzieci wraz z kolegami z zaprzyjaźnionych przedszkoli ze Słubic i Frankfurtu na terenie Skansenu w podzielonogórskiej Ochli.


                   

         

         

Po zwiedzeniu zagród i chat wiejskich przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się piknik na powietrzu. Dzieci bawiły się w zabawach sportowo - muzycznych z wodzirejem aktorem - Sławomirem Krzywiźniakiem. Były także inne atrakcje tj. - pieczone kiełbaski oraz przejażdżki bryczką.


         

         
  URODZINY MISIA USZATKA I JUBILEUSZ 35 LECIA PRZEDSZKOLA NR 3 W SŁUBICACH
- 8. 10. 2004 ROK.

Dzieci ze współpracujących przedszkoli z Zielonej Góry, Frankfurtu i Słubic wspólnie obchodziły uroczystość jubileuszu przedszkola w Słubicach, w ramach projektu "Przedszkole bliżej Europy". Zorganizowano występy artystyczne w języku polskim i niemieckim, poczęstunek w formie stołu szwedzkiego oraz szereg zabaw sportowych na terenie przedszkola.


         

  DZIEŃ DZIECKA W DRZONKOWIE - 2 czerwca 2005 rok

Dzieci niemieckie i polskie wzięły udział w plenerowym festynie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Ośrodku Pięcioboju Nowoczesnego w Drzonkowie. Pracownicy naszego przedszkola realizowali z przyjemnością Projekt "Z przedszkolem w świat", wspófinansowany przez Unię Europejską. Miłe kontakty osobiste między dziećmi przedszkoli strefy przygranicznej, przejażdżki konne, zabawy sportowo-rekreacyjne, pieczone kiełbaski, zwiedzanie stadniny koni to główne atrakcje pobytu w tym uznanym ośrodku SPORTU.


         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

                   

           WYCIECZKA DO FRANKFURTU - 15 CZERWCA 2005 ROK.

Starszacy z naszego przedszkola wyjechali na wycieczkę autokarową do Frakfurtu n/O. Dzieci zwiedziły Muzeum Techniki z miniaturowymi makietami miasta oraz jego komunikacją. Odbyły przejażdżkę tramwajem po Frankfurcie. W przedszkolu miało miejsce wspólne grillowanie i zabawy sportowo - sprawnościowe.


         

         

         

         

           WYCIECZKA DO DRZONOWA - 23 CZERWCA 2005 ROK

23 czerwca zaprosiliśmy przedszkolaków z Niemiec i Słubic na wycieczkę do Zielonej Góry na wspólne "POWITANIE LATA". Razem zwiedziliśmy Muzem Wojskowe w Drzonowie. Dzieci bawiły się w cieniu wiekowych drzew z wodzirejem, odbywały przejażdżki bryczką, degustowały przygotowane potrawy na powietrzu przy ogromnych stołach. Apetyt i humor dopisywał. Wspólne dzieci powitały Lato wg polskiej świętojańskiej tradycji z puszczaniem wieńca świętojańskiego.


         

         

         

         

         

         

         

         

          WYCIECZKA DO SKANSENU W OCHLI - 8 CZERWCA 2006


8 czerwca 2006 roku gościliśmy w naszej placówce dzieci z Niemiec, z Przedszkola Euro_Kita we Frankfurcie n/O. W ramach unijnego programu "Jesteśmy Europejczykami" odbyły się wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka 2006. Powitanie gości w godzinach porannych było serdeczne i z wymianą okolicznościowych upominków. Po wspólnym śniadaniu udaliśmy się autokarami do Skansenu w Ochli. Tam w otoczeniu pięknej, leśnej przyrody odbył się dziecięcy piknik. W programie ujęto zwiedzanie zabytkowych domostw oraz poznanie charakterystycznych warunków życia ludzi na wsi w ubiegłych stuleciach. Były wspólne pląsy i popisy taneczno-muzyczne. Zabawę poprowadziła aktorka Małgorzata Wower wraz z zespołem. Wszyscy artyści wystąpili w strojach regionalnych. Nie zabrakło przejażdżek bryczką oraz grillowania. Słoneczna pogoda sprzyjała obchodom Dnia Dziecka na powietrzu. Dzieci zadowolone wróciły na obiad do przedszkola, gdzie czekała na nie także niespodzianka w postaci Paczki z okazji Dnia Dziecka.


  Urodziny Przyjaźni - Słubice - Frankfurt - 17.10.2006  Europejski Dzień Pieczonego Ziemniaka w Drzonowie - 20 09.2006

Miejskie Przedszkole nr 3 w Zielonej Górze zorganizowało jesienne święto w ramach Programu Interreg III A Polska Euroregion "Sprewa-Nysa-Bóbr". Odwiedzili nas przyjaciele z Niemiec - dzieci i nauczyciele z Przedszkola Euro_Kita_we Frankfurcie n/O. Wszyscy uczestniczyli w pikniku na pożegnanie lata, obchodząc "Dzień pieczonego ziemniaka". Na terenie muzeum dzieci zwiedzały eksponaty militarne z różnych epok historycznych wyeksponowane na powietrzu oraz ekspozycje w budynku. Na pikniku wspaniale smakowały kiełbaski z grilla oraz pieczone w ognisku ziemniaki owinięte w folię aluminiową, które nadziewane były także serem. Dzieci miały także do dyspozycji zajęcia tj. malowanie i pieczątkowanie w plenerze, przejażdzkę konną wierzchem oraz przejazd samochodem bojowym. Zabawa świetnie się udała. Obiad ze słodkim poczęstunkiem odbył się już na terenie przedszkola. Święto to na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i pracowników przedszkola. Podczas tego spotkania nawiązały się przyjaźnie pomiędzy dziećmi, jak równiez pracownikami - pogłębiły się kontakty pomiedzy zaprzyjaźnionymi od 9 lat przedszkolami.
  Wycieczka do Franfurtu n/O i Mullerose w Niemczech- 12.09.2006

W ramach rewizyty, a na zaproszenie niemickich przyjaciół z Przedszkola Euro_Kita we Frankfurcie oraz dzięki realizacji Programu Interreg III A Polska grupa starszaków wraz z opiekunami z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Zielonej Górze przebywała w dniu 12 września 2006 roku na terenie Niemiec. Odwiedziliśmy Przedszkole Euro_Kita we Frankfurcie oraz wraz z zaprzyjaźnionymi dziećmi z Samorządowego Przedszkola nr 3 w Słubicach pojechaliśmy na wspólna wycieczkę do "Leśnej Szkoły" w Mullerose. Dzieci spotkały się z niemieckojęzycznym leśniczym w asyście tłumaczki, który oprowadził wycieczkę po obiekcie i lesie. Realizowana była w tym dniu tematyka zdrowtna, ekologiczna i profilaktyczna. Leśniczy pokazał dzieciom wiele szczegółów z życia roślin, owadów i zwierząt w lesie. Przewodnik inicjował także zabawy ruchowo-sprawnościowe, dydaktyczne i integrujące. Dzieci odbyły zajęcie warsztatowe - wykonały jeżyki z szyszek. Atrakcją dla dzieci było poruszanie się w trawie-olbrzymce, wykonanej z pali drewnianych, symulujących życie zwierząt i owadów w zaśmieconej przez ludzi trawie. Gdy przyszła pora posiłku dzieci z apetytem zjadły kiełbaski z rusztu i inne smakołyki, a także śpiewały niemieckie piosenki i bawiły się na terenie leśnego ośrodka.


  10-lecie współpracy przedszkoli z Frankfurtu, Słubic i Zielonej Góry - 30.05.2006

Wycieczka do Parku Rozrywki w Kotowicach/k. Niwisk.


 
Ostatnia zmiana: 1.06.2007